Dom szkieletowy, a dom murowany – jaki dom postawić?

Dom szkieletowy, a dom murowany – jaki dom postawić?

Choć domy szkieletowe są w Polsce stosunkowo nowym rozwiązaniem, coraz więcej inwestorów zadaje sobie pytanie: które rozwiązanie będzie lepsze - dom murowany czy dom szkieletowy? Jakie są zalety poszczególnych technologii i co bardziej się opłaca? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się, czy warto inwestować w konstrukcje szkieletowe!

Wady i zalety domu murowanego

Tradycja budowy domów murowanych jest w Polsce bardzo długa. Dobrze wykonany budynek będzie charakteryzował się wyśmienitą wytrzymałością mechaniczną. Wiele osób traktuje budowę domu murowanego jako inwestycję na pokolenia - choć po kilkudziesięciu latach każdy budynek będzie wymagał generalnego remontu, dom murowany jest w stanie wytrzymać bardzo wiele.

Budynki murowane charakteryzują się świetną izolacyjnością cieplną. Z pewnością ochronią domowników przed zimnem i zapewnią przyjemny chłód latem. Minusem może być czas nagrzewania domu w zimie - znacznie dłużej trzeba będzie poczekać, aż we wnętrzu rozprowadzi się ciepło.

Niestety, koszty związane z budową domu murowanego są dużo wyższe niż przy analogicznej konstrukcji z drewna. Zaletą jednak jest możliwość zaplanowania kosztów budowy w czasie, jeśli na starcie nie posiadasz całej kwoty do ukończenia inwestycji. Również czas budowy jest znacznie dłuższy niż w przypadku konstrukcji drewnianych, co często przekłada się niespodziewane sytuacje i dodatkowe wydatki. 

Wady i zalety domu szkieletowego

Na temat konstrukcji szkieletowych krąży wiele mitów. Najczęściej inwestorzy biorąc pod uwagę budowę domu szkieletowego obawiają się wytrzymałości całej konstrukcji. Na szczęście, wbrew popularnym plotkom, nie trzeba się martwić. Domy budowane w technologii szkieletowej z łatwością wytrzymują kilkadziesiąt lat. Na całym świecie można znaleźć konstrukcje szkieletowe nawet sprzed kilku wieków.

Coś, co wyróżnia domy kanadyjskie to szybkość stawiania budynku. Budowa domu szkieletowego nie wymaga tak zaawansowanych prac mokrych, do których potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe i spora ilość czasu. Budowa może być kontynuowana bez względu na porę roku. Po postawieniu fundamentu (lżejszego niż w przypadku konstrukcji murowanej) dom może zostać ukończony w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Co więcej, dom szkieletowy jest znacznie prostszy w późniejszej rozbudowie oraz w remontach, gdyż wszelkie prace są tańsze i łatwiejsze do wykonania..

Co równie istotne, niższe są również koszty związane z budową domu szkieletowego - potrafią być one nawet trzykrotnie niższe od domu murowanego. Dodatkowo krótszy czas budowy zmniejsza ryzyko pojawienia się dodatkowych wydatków, co również pozwala na pewne oszczędności. Minus? Planując taką inwestycję musisz mieć gotowy budżet na jej ukończenie - nie możesz rozłożyć sobie tego w czasie, jak w przypadku domu murowanego.

Budowle z prefabrykatów charakteryzują się również świetnymi parametrami technicznymi - są bardzo energooszczędne, łatwo się nagrzewają i długo trzymają temperaturę. Nie bez powodu rozwiązania te są tak popularne w krajach skandynawskich czy w mroźnej Kanadzie. Minusem może być kiepska akustyka wewnątrz domu - cienkie ściany sprawiają, że znacznie łatwiej słyszymy co dzieje się w pokoju obok.

To wszystko sprawia, że coraz więcej inwestorów stawia na domy szkieletowe. Niższe koszty, krótki czas budowy, łatwość rozbudowy i dobre parametry techniczne sprawiają, że przy rosnących cenach materiałów i usług budowlanych, dom szkieletowy zdaje się być dobrym, bardzo opłacalnym wyborem.